OLED55C56LB (2025) 55 Inch OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
LG
SKU:
OLED55C56LB
UPC:
Availability:
Usually delivered within 2 working days
See the LG C5 Series TV on Demo instore and find out if this is the right TV for you
See the C5 Series TV on Demo Instore
Seen LG OLED55C56 TV For Less? Let us know and we'll match!
LG OLED55C56 is available with our professional installation service
Free local delivery on this LG OLED55C56 TV
Expert advice on LG OLED TVs available instore or by phone
Choose the right TV first time with our expert knowledge & advice
LG OLED55C56 TV 5 Year Warranty with Domestic & General
LG 5 Year Warranty with Domestic & General
(No reviews yet)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
LG C5 Series Screen Size Options
42" Screen Size
48" Screen Size
55" Screen Size
65" Screen Size
77" Screen Size
83" Screen Size
LG OLED55C56 55" OLED TV Top 5 Features
Jennings Logo - Smart Home Specialists serving Fleet, Hampshire & the surround areas
Our Top 5 Features
1) Self illuminating pixels avoids light bleed problems
2) Perfect picture quality from virtually any viewing angle
3) Simple & easy to use with WebOS menu system
4) Smart TV with all major apps available through the smart home page
5) Central TV base for easy fitting on your furniture
Awards for LG C5 Series TVs
LG Alpha 9 AI Processor Gen 8 for improved picture quality
LG OLED EVO AI
See the Details of Every Light and Dark
Powered by a9 AI processor Gen 8
See & hear the Sonos ERA 100 on demo at Jennings
See the LG C5 Series TV in Action
LG 55" OLED TV Dimensions for Model OLED55C56
Dimensions & Weight
TV on Stand Dims: 1222x757x230mm (WxHxD)
TV Weight with Stand: 16Kg
TV Stand Dims: 470x230mm (WxD)
TV without Stand Dims: 1222x703x45.1mm (WxHxD)
TV without Stand Weight: 14.1Kg
Vesa Mounting: 300x200
LG OLED55C56 OLED 55" TV - Always Low Prices & 5 Star Service at Jennings your local independent TV, Audio, WiFi & Smart Home Specialist
Always Low Prices with 5 Star Service
- Your local, family run independent electrical retailer
- No call centres, just expert knowledge & friendly staff
- Get the service you deserve!
- Our prices are low & always with our 5 star service
LG OLED55C56 OLED TV Fast Processor for improved image quality & faster operation
Next-level visual detail with the brilliant alpha 9 AI Processor Gen8
Matching Wall Mounts
Get the perfect fit. Slim and stylish wall mounts to ensure a secure installation.
Want the wires hidden and the TV settings customised to ensure the best image & sound quality?
Ask about our Pro Installation service.
LG 55 Inch OLED55C56 TV with Perfect Blacks
Perfect Black even in bright or dark spaces
*Actual performance may vary depending on the ambient lighting and viewing environment.
Create a Home Cinema System
Visit our showroom in Fleet - see and hear the difference yourself!
LG 55 Inch OLED55C56 C5 Series TV with AI Picture &  Sound Pro
Bring every frame to life with AI Picture Pro
*AI Picture Pro will not work with any copyright-protected content on OTT services.
*Image quality of upscaled content will vary based on the source resolution.
For gaming, the C56LB is exceptional — four HDMI 2.1 ports, 144Hz VRR, G-Sync Compatible, FreeSync, ALLM and a 0.1ms response time make it one of the finest gaming TVs available at this size. Filmmaker Mode ensures movies are displayed exactly as intended, while Dolby Atmos with AI Sound Pro delivers immersive, room-filling audio from an elegantly slim chassis.