QE55S90F OLED 55 Inch S90F AI Smart TV
Samsung
SKU:
QE55S90FAEXXU
UPC:
Availability:
Usually delivered within 2 working days
Claim 10% Cashback on this TV*
Seen it for less? Let us know and we'll match
See the Samsung S90F Series TV on Demo instore
Samsung QE55S90F is available with our professional installation service
Free local delivery on Samsung QE55S90F TV
Expert advice on Samsung OLED TVs available instore or by phone
Choose the right TV first time with our expert knowledge & advice
Free 5 Year Warranty on Samsung QE55S90F TV
(No reviews yet)
Current Stock:
Samsung S90F Series Screen Size Options
42" Screen Size (features wide foot design)
48" Screen Size
55" Screen Size
65" Screen Size
77" Screen Size
83" Screen Size
Samsung QE55S90F 55 OLED TV with Motion Xcelerator 144Hz - perfect for gaming with the latest games consoles or PCs
*1&2 - Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode
*7 - 4K 144Hz is only available with PC connected content. Supports VRR/4K@120Hz
Samsung QE55S90F 55" 2025 OLED TV
Jennings Sound & Vision Logo - Home of the Smart Home
Our Top 5 Features
1) Self illuminating pixels avoids light bleed problems
2) Extra wide viewing angle for a perfect picture regardless of where you sit
3) Rich colours with the new image processor
4) Great menu system that's easy to navigate
5) Central TV base for easy fitting on your furniture
A Cinematic OLED TV Experience
Samsung QE55S90F with Samsung Vision AI Technology
Samsung QE55S90F OLED TV featuring Samsung Vision AI
New Samsung NQ4 AI Gen 2 TV Processor
Jennings Showroom - come and see the latest TV & Audio products. Available to see hear and touch!
See the Samsung S90F Series in Action
Samsung QE55S90F 55 Inch OLED TV Dimensions
Dimensions & Weight
TV on Stand Dims: 1225.4x773.6x265.2mm (WxHxD)
TV Weight with Stand: 15.9Kg
TV Stand Dims: 366x265.2mm (WxD)
TV without Stand Dims: 1225.4x708.6x39.9mm (WxHxD)
TV without Stand Weight: 14.6Kg
Vesa Mounting: 300x200
Samsung QE55S90F TV Setting AI Mode
Samsung AI Picture Mode
Always Low Prices with 5 Star Service
- Your local, family run independent electrical retailer
- No call centres, just expert knowledge & friendly staff
- Get the service you deserve!
- Our prices are low & always with our 5 star service
Matching Wall Mounts
Get the perfect fit. Slim and stylish wall mounts to ensure a secure installation.
Want the wires hidden and the TV settings customised to ensure the best image & sound quality?
Ask about our Pro Installation service.
Samsung QE55S90F 55 Inch OLED TV featuring AI Motion Enhancer mode
Our Smoothest Motion Ever - AI Motion Enhancer Pro
Create a Home Cinema System
Visit our showroom in Fleet - see and hear the difference yourself!
AI Upscaling Pro intelligently enhances lower-resolution content to near-4K quality, while Motion Xcelerator 144Hz ensures ultra-smooth, blur-free motion for sport, films and gaming alike. Four HDMI 2.1 ports, VRR and FreeSync Premium Pro make this an outstanding gaming TV, with the Game Bar giving instant access to all your settings without interrupting your game.